Grammy Awards Winners

Last update on Feb. 17, 2016.

Grammy Awards Winners

Monday was a night of big emotions, with the 58th Annual Grammy Awards which took place at Staples Center in Los Angeles, California.

And today we bring you the full list of winners and Nominees:

Record of the Year

 

WINNER: Uptown Funk

      Mark Ronson Featuring Bruno Mars

      Jeff Bhasker, Bruno Mars & Mark Ronson, producers; Josh Blair, Serban Ghenea, Wayne Gordon, John Hanes, Inaam Haq, Boo Mitchell, Charles Moniz & Mark Ronson, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

      Track from: Uptown Special

      [RCA Records]

 

• Really Love

      D'Angelo And The Vanguard

      D'Angelo, producer; Russell Elevado & Ben Kane, engineers/mixers; Dave Collins, mastering engineer

      Track from: Black Messiah

      [RCA Records]

 

• Thinking Out Loud

      Ed Sheeran

      Jake Gosling, producer; Jake Gosling, Mark 'Spike' Stent & Geoff Swan, engineers/mixers; Stuart Hawkes, mastering engineer

      Track from: X

      [Atlantic]

 

• Blank Space

      Taylor Swift

      Max Martin & Shellback, producers; Serban Ghenea, John Hanes, Sam Holland & Michael Ilbert, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

      Track from: 1989

      [Big Machine Records]

 

• Can't Feel My Face

      The Weeknd

      Max Martin & Ali Payami, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Sam Holland, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

      [Republic]

 

Album of the Year

 

WINNER: 1989

      Taylor Swift

      Jack Antonoff, Nathan Chapman, Imogen Heap, Max Martin, Mattman & Robin, Ali Payami, Shellback, Taylor Swift, Ryan Tedder & Noel Zancanella, producers; Jack Antonoff, Mattias Bylund, Smith Carlson, Nathan Chapman, Serban Ghenea, John Hanes, Imogen Heap, Sam Holland, Michael Ilbert, Brendan Morawski, Laura Sisk & Ryan Tedder, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

      [Big Machine Records]

 

 

• Sound & Color

      Alabama Shakes

      Alabama Shakes & Blake Mills, producers; Shawn Everett, engineer/mixer; Bob Ludwig, mastering engineer

 

• To Pimp A Butterfly

      Kendrick Lamar

      Bilal, George Clinton, James Fauntleroy, Ronald Isley, Rapsody, Snoop Dogg, Thundercat & Anna Wise, featured artists; Taz Arnold, Boi-1Da, Ronald Colson, Larrance Dopson, Flying Lotus, Fredrik "Tommy Black" Halldin, Knxwledge, Koz, Lovedragon, Terrace Martin, Rahki, Sounwave, Tae Beast, Thundercat, Whoarei & Pharrell Williams, producers; Derek "Mixedbyali" Ali, Thomas Burns, James "The White Black Man" Hunt, 9th Wonder & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

 

• Traveller

      Chris Stapleton

      Dave Cobb & Chris Stapleton, producers; Vance Powell, engineer/mixer; Pete Lyman, mastering engineer

      [Mercury Nashville]

 

• Beauty Behind The Madness

      The Weeknd

      Lana Del Rey, Labrinth & Ed Sheeran, featured artists; Dannyboystyles, Ben Diehl, Labrinth, Mano, Max Martin, Stephan Moccio, Carlo Montagnese, Ali Payami, The Pope, Jason Quenneville, Peter Svensson, Abel Tesfaye & Kanye West, producers; Jay Paul Bicknell, Mattias Bylund, Serban Ghenea, Noah Goldstein, John Hanes, Sam Holland, Jean Marie Horvat, Carlo Montagnese, Jason Quenneville & Dave Reitzas, engineers/mixers; Tom Coyne & Dave Kutch, mastering engineers

      [Republic]

 

Best New Artist

 

WINNER: Meghan Trainor

 

• Courtney Barnett

 

• James Bay

 

• Sam Hunt

 

• Tori Kelly

 

 

Best Rock Performance

 

WINNER: "Don't Wanna Fight"

      Alabama Shakes

      [ATO Records]

 

• What Kind Of Man

      Florence + The Machine

      Track from: How Big, How Blue, How Beautiful

      [Republic]

 

• Something From Nothing

      Foo Fighters

      Track from: Sonic Highways

      [RCA Records]

 

• Ex's & Oh's

      Elle King

      Track from: Love Stuff

      [RCA Records]

 

• Moaning Lisa Smile

      Wolf Alice

      Track from: My Love Is Cool

      [RCA Records/Dirty Hit]

 

Best Musical Theater Album

 

WINNER: Hamilton

      Daveed Diggs, Renée Elise Goldsberry, Jonathan Groff, Christopher Jackson, Jasmine Cephas Jones, Lin-Manuel Miranda, Leslie Odom, Jr., Okieriete Onaodowan, Anthony Ramos & Phillipa Soo, principal soloists; Alex Lacamoire, Lin-Manuel Miranda, Bill Sherman, Ahmir Thompson & Tarik Trotter, producers; Lin-Manuel Miranda, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

      [Atlantic]

 

• An American In Paris

      Leanne Cope, Max Von Essen, Robert Fairchild, Jill Paice & Brandon Uranowitz, principal soloists; Rob Fisher & Scott Lehrer, producers (George Gershwin, composer; Ira Gershwin, lyricist) (Original Broadway Cast)

      [Masterworks Broadway]

 

• Fun Home

      Michael Cerveris, Judy Kuhn, Sydney Lucas, Beth Malone & Emily Skeggs, principal soloists; Philip Chaffin & Tommy Krasker, producers (Jeanine Tesori, composer; Lisa Kron, lyricist) (Original Broadway Cast)

      [PS Classics]

 

• The King And I

      Ruthie Ann Miles, Kelli O'Hara, Ashley Park, Conrad Ricamora & Ken Watanabe, principal soloists; David Caddick, David Lai & Ted Sperling, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2015 Broadway Cast)

      [Universal Music Classics]

 

• Something Rotten!

      Heidi Blickenstaff, Christian Borle, John Cariani, Brian d'Arcy James, Brad Oscar & Kate Reinders, principal soloists; Kurt Deutsch, Karey Kirkpatrick, Wayne Kirkpatrick, Lawrence Manchester, Kevin McCollum & Phil Reno, producers; Karey Kirkpatrick & Wayne Kirkpatrick, composers/lyricists (Originial Broadway Cast)

      [Ghostlight]

 

Song Of The Year

 

WINNER: "Thinking Out Loud"

      Ed Sheeran & Amy Wadge, songwriters (Ed Sheeran)

      Track from: X

      [Atlantic; Publisher(s): Sony/ATV Music Publishing/BDi Music Limited]

 

• Alright

      Kendrick Duckworth, Mark Anthony Spears & Pharrell Williams, songwriters (Kendrick Lamar)

      Track from: To Pimp A Butterfly

      [TDE/Aftermath/Interscope; Publisher(s): WB Music Corp., TDE Music, Hard Working Black Folks Publishing, EMI Music Inc., More Water From Nazareth, Sounwave TDE Productions, SonyATV]

 

• Blank Space

      Max Martin, Shellback & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

      Track from: 1989

      [Big Machine Records; Publisher(s): Sony/ATV Tree Publishing/Taylor Swift Music/MXM admin. by Kobalt Songs Music Publishing, Inc.]

 

• Girl Crush

      Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Little Big Town)

      Track from: Pain Killer

      [Capitol Records Nashville; Publisher(s): Warner-Tamerlane Publishing Corp./Songs Of Crazy Girl Music, Songs of Universal, Inc., Hoodie Songs, HillarodyRathbone Music admin. by BMG Rights Management (US) LLC]

 

• See You Again

      Andrew Cedar, Justin Franks, Charles Puth & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa Featuring Charlie Puth)

      Track from: Furious 7: Original Motion Picture Soundtrack

      [Atlantic; Publisher(s): Artist Publishing Group West/J Franks Publishing/Andrew Cedar Publishing admin. by WB Music Corp./Wiz Khalifa Publishing admin. by Warner-Tamerlane Publishing Corp./Charlie Puth Music Publishing/Artist 101 Publishing Group admin. by Warner Chappell Music, Universal Pictures Music, UPG Music Publishing]

 

Best Country Album

 

WINNER: Traveller

      Chris Stapleton

      [Mercury Records]

 

• Montevallo

      Sam Hunt

      [MCA Nashville]

 

• Pain Killer

      Little Big Town

      [Capitol Records Nashville]

 

• The Blade

      Ashley Monroe

      [Warner Bros.]

 

• Pageant Material

      Kacey Musgraves

      [Mercury Nashville]

 

 

Best Rap Album

 

WINNER: To Pimp a Butterfly

      Kendrick Lamar

      [Aftermath/Interscope]

 

• 2014 Forest Hills Drive

      J. Cole

      [Roc Nation/Columbia Records]

 

• Compton

      Dr. Dre

      [Aftermath/Interscope]

 

• If You're Reading This It's Too Late

      Drake

      [Cash Money/Young Money]

 

• The Pinkprint

      Nicki Minaj

      [Young Money/Cash Money]

 

Best Pop Solo Performance

 

WINNER: Thinking Out Loud

      Ed Sheeran

      Track from: X

      [Atlantic]

 

• Heartbeat Song

      Kelly Clarkson

      Track from: Piece By Piece

      [RCA Records/19 Recordings Limited]

 

• Love Me Like You Do

     Ellie Goulding

      Track from: Fifty Shades Of Grey (Original Motion Picture Soundtrack)

      [Republic]

 

• Blank Space

      Taylor Swift

      Track from: 1989

      [Big Machine Records]

 

• Can't Feel My Face

      The Weeknd

      Track from: Beauty Behind The Madness

      [Republic]

 

 

Best Pop Duo/Group Performance

 

WINNER: "Uptown Funk"

      Mark Ronson Featuring Bruno Mars

      Track from: Uptown Special

      [RCA Records]

 

• Ship To Wreck

      Florence + The Machine

      Track from: How Big, How Blue, How Beautiful

      [Republic]

 

• Sugar

      Maroon 5

      Track from: V

      [222 Records/Interscope]

 

• Bad Blood

      Taylor Swift Featuring Kendrick Lamar

      [Big Machine Records]

 

• See You Again

      Wiz Khalifa Featuring Charlie Puth

      Track from: Furious 7: Original Motion Picture Soundtrack

      [Atlantic]

 

Best Traditional Pop Vocal Album

 

WINNER: The Silver Lining: The Songs Of Jerome Kern

      Tony Bennett & Bill Charlap

      [RPM Records/Columbia Records]

 

• Shadows In The Night

      Bob Dylan

      [Columbia]

 

• Stages

     Josh Groban

      [Reprise]

 

• No One Ever Tells You

     Seth MacFarlane

      [Republic]

 

• My Dream Duets

      Barry Manilow (& Various Artists)

      [Verve Music Group]

 

Best Pop Vocal Album

 

WINNER: 1989

      Taylor Swift

      [Big Machine Records]

 

• Piece By Piece

      Kelly Clarkson

      [19/RCA]

 

• How Big, How Blue, How Beautiful

      Florence + The Machine

      [Republic]

 

• Uptown Special

      Mark Ronson

      [RCA Records]

 

• Before This World

      James Taylor

      [Concord Records]

 

Best Dance Recording

 

WINNER: "Where Are Ü Now"

      Skrillex And Diplo With Justin Bieber

      Sonny Moore & Thomas Pentz, producers; Sonny Moore & Thomas Pentz, mixers

      Track from: Skrillex And Diplo Present Jack Ü

      [Owsla/Mad Decent/Atlantic]

 

• We're All We Need

      Above & Beyond Featuring Zoë Johnston

      Andrew Bayer, Jono Grant, Tony McGuinness & Paavo Siljamäki, producers; Jono Grant, Tony McGuinness & Paavo Siljamäki, mixers

      [Ultra/Anjunabeats]

 

• Go

      The Chemical Brothers

      Tom Rowlands & Ed Simons, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers

      [Astralwerks]

 

• Never Catch Me

      Flying Lotus Featuring Kendrick Lamar

      Steven Ellison, producer; Kevin Marques Moo, mixer

      Track from: You're Dead!

      [Warp Records]

 

• Runaway (U & I)

      Galantis

      Linus Eklöw, Christian Karlsson & Svidden, producers; Linus Eklöw, Niklas Flyckt & Christian Karlsson, mixers

      Track from: Pharmacy

      [Big Beat/Atlantic]

 

Best Dance/Electronic Album

 

WINNER: Skrillex and Diplo Present Jack Ü

      Skrillex And Diplo

      [Owsla/Mad Decent/Atlantic]

 

• Our Love

      Caribou

      [Merge Records]

 

• Born In The Echoes

      The Chemical Brothers

      [Astralwerks]

 

• Caracal

      Disclosure

      [Capitol Records]

 

• In Colour

      Jamie XX

      [Young Turks Recordings]

 

Best Contemporary Instrumental Album

 

WINNER: Sylva

      Snarky Puppy & Metropole Orkest

      Snarky Puppy & Metropole Orkest

      [Impulse!]

 

• Guitar In The Space Age!

      Bill Frisell

      Bill Frisell

      [Okeh]

 

• Love Language

      Wouter Kellerman

      Wouter Kellerman

      [Listen 2 Entertainment Group]

 

• Afrodeezia

      Marcus Miller

      Marcus Miller

      [Blue Note Records]

 

• The Gospel According To Jazz, Chapter IV

     Kirk Whalum

      Kirk Whalum

      [Mack Avenue Records]

 

Best Metal Performance

 

WINNER: "Cirice"

      Ghost

      [Loma Vista Recordings]

 

• Identity

     August Burns Red

      [Fearless Records]

 

• 512

      Lamb Of God

      Track from: VII: Sturm Und Drang

      [Epic Records]

 

• Thank You

      Sevendust

      [7Bros Records]

 

• Custer

      Slipknot

      Track from: .5: The Gray Chapter

      [Roadrunner Records]

 

Best Rock Song

 

WINNER: "Don't Wanna Fight"

      Alabama Shakes, songwriters (Alabama Shakes)

      [ATO Records; Publisher(s): Alabama Shakes Publishing/Break Mirrors Music]

 

• Ex's & Oh's

      Dave Bassett & Elle King, songwriters (Elle King)

      Track from: Love Stuff

      [RCA Records; Publisher(s): Elle King Music/EMI Music Publishing, Inc./Bassett Songs/EMI April Music, Inc.]

 

• Hold Back The River

      Iain Archer & James Bay, songwriters (James Bay)

      Track from: Chaos And The Calm

      [Republic; Publisher(s): B-Unique/Kobalt/Iain Archer/Kobalt]

 

• Lydia

      Richard Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

      Track from: Mister Asylum

      [300 Entertainment; Publisher(s): MCID]

 

• What Kind Of Man

      John Hill, Tom Hull & Florence Welch, songwriters (Florence + The Machine)

      Track from: How Big, How Blue, How Beautiful

      [Republic; Publisher(s): Rodeoman Music/EMI April Music/Universal Music Publishing]

 

Best Rock Album

 

WINNER: Drones

      Muse

      [Warner Bros. Records]

 

• Chaos And The Calm

      James Bay

      [Republic]

 

• Kintsugi

      Death Cab For Cutie

      [Atlantic]

 

• Mister Asylum

      Highly Suspect

      [300 Entertainment]

 

• .5: The Gray Chapter

      Slipknot

      [Roadrunner Records]

 

Best Alternative Music Album

 

WINNER: Sound & Color

      Alabama Shakes

      [ATO Records]

 

• Vulnicura

      Björk

      [One Little Indian]

 

• The Waterfall

      My Morning Jacket

      [Capitol Records]

 

• Currents

      Tame Impala

      [Interscope]

 

• Star Wars

      Wilco

      [Anti/Dbpm]

 

 Best R&B Performance

 

WINNER: "Earned It (Fifty Shades Of Grey)"

      The Weeknd

      Track from: Fifty Shades Of Grey (Original Motion Picture Soundtrack)

      [Universal Studios/Republic Records]

 

• If I Don't Have You

      Tamar Braxton

      Track from: Calling All Lovers

      [Epic Records]

 

• Rise Up

      Andra Day

      Track from: Cheers To The Fall

      [Warner Bros. Records]

 

• Breathing Underwater

      Hiatus Kaiyote

      Track from: Choose Your Weapon

      [Flying Buddha / Sony Masterworks]

 

• Planes

      Jeremih Featuring J. Cole

      [Def Jam Recordings]

 

Best Traditional R&B Performance

 

WINNER: Little Ghetto Boy

      Lalah Hathaway

      [Entertainment One/8Th Floor]

 

• He Is

      Faith Evans

      Track from: Incomparable

      [Prolific Music Group/BMG]

 

• Let It Burn

      Jazmine Sullivan

      Track from: Reality Show

      [RCA Records]

 

• Shame

      Tyrese

      [Voltron Recordz]

 

• My Favorite Part Of You

      Charlie Wilson

      Track from: Forever Charlie

      [RCA Records]

 

Best R&B Song

 

WINNER: "Really Love"

      D'Angelo & Kendra Foster, songwriters (D'Angelo And The Vanguard)

      Track from: Black Messiah

      [RCA Records; Publisher(s): Ah Choo Music Publishing/12:00 AM Music admin. by Universal Polygram International Publishing, Ear Kandy Music, Warner-Tamerlane Publishing Corp.]

 

• Coffee

      Brook Davis & Miguel Pimentel, songwriters (Miguel)

      Track from: Wildheart

      [RCA Records/ByStorm Entertainment; Publisher(s): Art Dealer Chic, Pop Killer/Dleaurean]

 

• Earned It (Fifty Shades Of Grey)

      Ahmad Balshe, Stephan Moccio, Jason Quenneville & Abel Tesfaye, songwriters (The Weeknd)

      Track from: Fifty Shades Of Grey (Original Motion Picture Soundtrack)

      [Universal Studios/Republic Records; Publisher(s): SONGS Music Publishing, LLC, o/b/o Songs Of SMP, Songs Of Universal, Inc. and Sing Little Penguin, Universal Music Corp, CP Music Group, Inc., Universal Pictures Music and UPG Music Publishing]

 

• Let It Burn

      Kenny B. Edmonds, Jazmine Sullivan & Dwane M. Weir II, songwriters (Jazmine Sullivan)

      Track from: Reality Show

      [RCA Records; Publisher(s): JazLady Publishing, Dwane M. Weir II/Sean Michael Anderson Music LLC/Warner-Tamerlane Publishing Corp., Sony/ATV Songs LLC]

 

• Shame

      Warryn Campbell, Tyrese Gibson & DJ Rogers Jr, songwriters (Tyrese)

      [Voltron Recordz; Publisher(s): Peer Music/Sounds From The Soul/Campbell Kids Music/Warner Chappell/@PenTorious D.J. Rogers Jr. Sounds From The Soul/Gibson & Gibson Music Publishing]

 

Best Urban Contemporary Album

 

WINNER: Beauty Behind the Madness

      The Weeknd

      [Republic]

 

• Ego Death

      The Internet

      [Odd Future/Columbia]

 

• You Should Be Here

      Kehlani

      [Tsunami Mob/Atlantic]

 

• Blood

     Lianne La Havas

      [Nonesuch]

 

• Wildheart

      Miguel

      [RCA Records/ByStorm Entertainment]

 

Best R&B Album

 

WINNER: Black Messiah

      D'Angelo And The Vanguard

      [RCA Records]

 

• Coming Home

      Leon Bridges

      [Columbia Records]

 

• Cheers To The Fall

      Andra Day

      [Warner Bros. Records]

 

• Reality Show

      Jazmine Sullivan

      [RCA Records]

 

• Forever Charlie

      Charlie Wilson

      [RCA Records]

 

Best Rap Performance

 

WINNER: "Alright"

      Kendrick Lamar

      Track from: To Pimp A Butterfly

      [Top Dawg Entertainment/Aftermath Records/Interscope Records]

 

• Apparently

      J. Cole

      Track from: 2014 Forest Hills Drive

      [Roc Nation/Columbia Records]

 

• Back To Back

      Drake

      [Cash Money Records]

 

• Trap Queen

      Fetty Wap

      Track from: Fetty Wap

      [300 Entertainment/RGF Productions]

 

• Truffle Butter

      Nicki Minaj Featuring Drake & Lil Wayne

      Track from: The Pinkprint

      [Young Money/Cash Money]

 

• All Day

      Kanye West Featuring Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney

      [Def Jam Recordings]

 

Best Rap/Sung Collaboration

 

WINNER: "These Walls"

      Kendrick Lamar Featuring Bilal, Anna Wise & Thundercat

      Track from: To Pimp A Butterfly

      [Top Dawg Entertainment/Aftermath Records/Interscope Records]

 

• One Man Can Change The World

      Big Sean Featuring Kanye West & John Legend

      Track from: Dark Sky Paradise

      [Universal/Def Jam]

 

• Glory

      Common & John Legend

      [Def Jam Recordings]

 

• Classic Man

      Jidenna Featuring Roman GianArthur

      [Epic Records]

 

• Only

      Nicki Minaj Featuring Drake, Lil Wayne & Chris Brown

      Track from: The Pinkprint

      [Young Money/Cash Money]

 

Best Rap Song

 

WINNER: "Alright"

      Kendrick Duckworth, Mark Anthony Spears & Pharrell Williams, songwriters (Kendrick Lamar)

      Track from: To Pimp A Butterfly

      [TDE/Aftermath/Interscope; Publisher(s): WB Music Corp., TDE Music, Hard Working Black Folks Publishing, EMI Music Inc., More Water From Nazareth, Sounwave TDE Productions, SonyATV]

 

• All Day

      Ernest Brown, Tyler Bryant, Sean Combs, Mike Dean, Rennard East, Noah Goldstein, Malik Yusef Jones, Karim Kharbouch, Allan Kyariga, Kendrick Lamar, Paul McCartney, Victor Mensah, Charles Njapa, Che Pope, Patrick Reynolds, Allen Ritter, Kanye West, Mario Winans & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney)

      [Def Jam Recordings; Publisher(s): Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood Music Inc./MPL Communications Inc./TYLER BRANT PUBLISHING/WB Music Corp./ Hard Working Black Folks Inc./Top Dawg Music/Excuse My French Music/EMI Blackwood Music Inc./Monarch Music/Abou Thiam Publishing/Victor Kwesi Mensah Publishing Designee/ALLEN KYARIGA/EMI Blackwood Music o/b/o Papa George Publishing/Kaya and Ethan Music/Primary Wave Brian/Noah Goldstein admin. by Reach Music Publishing/Ritter Boy LLC/Mario Winans Publishing Designee/Broken Locks/Songs of Universal Inc./Jabriel Iz Myne /Universal Music/Patrick Reynolds Publishing Designee/Smooth Thug Music/Noel Ellis Publishing Designee/Justin Combs Music Publishing administered by EMI April Music]

 

• Energy

      Richard Dorfmeister, A. Graham, Markus Kienzl, M. O'Brien, M. Samuels & Phillip Thomas, songwriters (Drake)

      Track from: If You're Reading This It's Too Late

      [Young Money/Cash Money; Publisher(s): Sandra Gale/EMI Music Publishing, 1damentional publishing LLC/Sony/ATV Tunes, LLC, Matthew O'Brien/otek north/WB Music Corp./Jack Russell Music Ltd./Notting Hill Music Ltd.]

 

• Glory

      Lonnie Lynn, Che Smith & John Stephens, songwriters (Common & John Legend)

      Track from: Selma (Music From The Motion Picture)

      [Universal/Def Jam; Publisher(s): Paramount Pictures/Pathe Productions Limited]

 

• Trap Queen

      Tony Fadd & Willie J. Maxwell, songwriters (Fetty Wap)

      Track from: Fetty Wap

      [300 Entertainment/RGF Productions; Publisher(s): RGF Publishing, Zoovier, BMG Gold Songs, Tony Fadd Beats]

 

Best Country Solo Performance

 

WINNER: "Traveller"

      Chris Stapleton

      Track from: Traveller

      [Mercury Nashville]

 

• Burning House

      Cam

      Track from: Welcome To Cam Country

      [Sony Music Entertainment]

 

• Little Toy Guns

      Carrie Underwood

      Track from: Greatest Hits: Decade #1

      [19 Recordings/Arista Nashville]

 

• John Cougar, John Deere, John 3:16

      Keith Urban

      [Capitol Records Nashville]

 

• Chances Are

      Lee Ann Womack

      Track from: The Way I'm Livin'

      [Sugar Hill Records]

 

Best Country Duo/Group Performance

 

WINNER: "Girl Crush"

      Little Big Town

      Track from: Pain Killer

      [Capitol Records Nashville]

 

• Stay A Little Longer

      Brothers Osborne

      [EMI Records Nashville]

 

• If I Needed You

      Joey+Rory

      Track from: Country Classics

      [Gaither Music Group]

 

• The Driver

      Charles Kelley, Dierks Bentley & Eric Paslay

      [Capitol Records Nashville]

 

• Lonely Tonight

      Blake Shelton Featuring Ashley Monroe

      [Warner Bros]

 

Best Country Song

 

WINNER: "Girl Crush"

      Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Little Big Town)

      Track from: Pain Killer

      [Capitol Records Nashville; Publisher(s): Warner-Tamerlane Publishing Corp./Songs Of Crazy Girl Music, Songs of Universal, Inc., Hoodie Songs, HillarodyRathbone Music admin. by BMG Rights Management (US) LLC]

 

• Chances Are

      Hayes Carll, songwriter (Lee Ann Womack)

      Track from: The Way I'm Livin'

      [Sugar Hill Records; Publisher(s): Highway 87 Music admin. by BMG/Chrysalis]

 

• Diamond Rings And Old Barstools

      Barry Dean, Luke Laird & Jonathan Singleton, songwriters (Tim McGraw)

      Track from: Sundown Heaven Town

      [Big Machine Records/McGraw Music; Publisher(s): Songs of Universal, Inc./Creative Nation Music/Twangin and Slangin Songs/Country Paper/Pulse Nation/BMG Gold Songs /Glassbean/We Jam Writers Group]

 

• Hold My Hand

      Brandy Clark & Mark Stephen Jones, songwriters (Brandy Clark)

      Track from: 12 Stories

      [Warner Bros Records; Publisher(s): Songs of Parallel/Vista Loma Music admin. by Amplified Administration and Harlan Howard Songs]

 

• Traveller

      Chris Stapleton, songwriter (Chris Stapleton)

      Track from: Traveller

      [Mercury Nashville; Publisher(s): WB Music Corp./Ken Tucky Music]

 

Best New Age Album

 

WINNER: Grace

      Paul Avgerinos

      [Round Sky Music]

 

• Bhakti Without Borders

      Madi Das

      [Kuli Mela]

 

• Voyager

      Catherine Duc

      [MG Music Ltd]

 

• Love

      Peter Kater

      [Mysterium Music]

 

• Asia Beauty

      Ron Korb

      [Humbledragon]

 

Best Improvised Jazz Solo

 

WINNER: Cherokee

      Christian McBride, soloist

      Track from: Live At The Village Vanguard (Christian McBride Trio)

      [Mack Avenue Records]

 

• Giant Steps

      Joey Alexander, soloist

      Track from: My Favorite Things

      [Motema Music]

 

• Arbiters Of Evolution

      Donny McCaslin, soloist

      Track from: The Thompson Fields (Maria Schneider Orchestra)

      [ArtistShare]

 

• Friend Or Foe

      Joshua Redman, soloist

      Track from: The Bad Plus Joshua Redman (The Bad Plus Joshua Redman)

      [Nonesuch]

 

• Past Present

      John Scofield, soloist

      Track from: Past Present

      [Impulse!]

 

Best Jazz Vocal Album

 

WINNER: For One to Love

      Cécile McLorin Salvant

      [Mack Avenue Records]

 

• Many A New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers & Hammerstein

      Karrin Allyson

      [Motema Music]

 

• Find A Heart

      Denise Donatelli

      [Savant Records]

 

• Flirting With Disaster

      Lorraine Feather

      [Jazzed Media]

 

• Jamison

      Jamison Ross

      [Concord Jazz]

 

Best Jazz Instrumental Album

 

WINNER: Past Present

      John Scofield

      [Impulse!]

 

• My Favorite Things

      Joey Alexander

      [Motema Music]

 

• Breathless

      Terence Blanchard Featuring The E-Collective

      [Blue Note Records]

 

• Covered: Recorded Live At Capitol Studios

      Robert Glasper & The Robert Glasper Trio

      [Blue Note Records]

 

• Beautiful Life

      Jimmy Greene

      [Mack Avenue Records]

 

Besteira Large Jazz Ensemble Album

 

WINNER: The Thompson Fields

      Maria Schneider Orchestra

      [ArtistShare]

 

• Lines Of Color

      Gil Evans Project

      [Blue Note/ArtistShare]

 

• Köln

      Marshall Gilkes & WDR Big Band

      [Alternate Side Records]

 

• Cuba: The Conversation Continues

      Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

      [Motema Music]

 

• Home Suite Home

      Patrick Williams

      [BFM Jazz]

 

Best Latin Jazz Album

 

WINNER: Made In Brazil

      Eliane Elias

      [Concord Jazz]

 

• Impromptu

      The Rodriguez Brothers

      [Criss Cross Jazz]

 

• Suite Caminos

      Gonzalo Rubalcaba

      [5Passion]

 

• Intercambio

      Wayne Wallace Latin Jazz Quintet

      [Patois Records]

 

• Identities Are Changeable

      Miguel Zenón

      [Miel Music]

 

Best Gospel Performance/Song

 

WINNER: "Wanna Be Happy?"

      Kirk Franklin

      Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter

      [RCA Records/Fo Yo Soul Recordings; Publisher(s): Aunt Gertrude Music Publishing admin. by Universal Music-Brentwood Benson Songs and Irving Music, Inc. admin. by Universal Music Publishing]

 

• Worth [Live]

      Anthony Brown & Group Therapy

      Anthony Brown & Group Therapy; Anthony Brown, songwriter

      Track from: Everyday Jesus [Live]

      [Tyscot Records; Publisher(s): Key Of A Music/Tyscot Music]

 

• Intentional

      Travis Greene

      Travis Greene; Travis Greene, songwriter

      [RCA Inspiration; Publisher(s): Greenlight InternationalVNavidavi Music]

 

• How Awesome Is Our God [Live]

      Israel & Newbreed Featuring Yolanda Adams

      Israel & Newbreed Featuring Yolanda Adams; Neville Diedericks, Israel Houghton & Meleasa Houghton, songwriters

      Track from: Covered: Alive In Asia [Live] (Deluxe)

      [RGM Newbreed/RCA Inspiration; Publisher(s): Integrity’s Praise! Music, RGM-Newbreed Publishing, Sound Of The New Breed, Aaron Lindsey Publishing, CCMG Publishing, Neville D. Publishing]

 

• Worth Fighting For [Live]

      Brian Courtney Wilson

      Brian Courtney Wilson; Aaron Lindsey & Brian Courtney Wilson, songwriters

      Track from: Worth Fighting For [Live]

      [Motown Gospel; Publisher(s): ACER/Aaron Lindsey Music/Capitol Christian Music Publishing admin. by Capitol CMG]

 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

 

WINNER: Holy Spirit

      Francesca Battistelli

      Francesca Battistelli

      Track from: If We're Honest (Deluxe Edition)

      [Fervent/Curb/Word]

 

• Lift Your Head Weary Sinner (Chains)

      Crowder

      Crowder; Ed Cash, David Crowder & Seth Philpott, songwriters

      Track from: Neon Steeple (Deluxe Edition)

      [sixstepsrecords/Sparrow Records; Publisher(s): sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/sixsteps Songs/Worship Together Music admin. at CapitolCMGPublishing.com/Alletrop Music]

 

• Because He Lives (Amen)

      Matt Maher

      Matt Maher

      Track from: Saints And Sinners

      [Essential Records/Provident Label Group]

 

• Soul On Fire

      Third Day Featuring All Sons & Daughters

      Third Day Featuring All Sons & Daughters; Tai Anderson, Brenton Brown, David Carr, Mark Lee, Matt Maher & Mac Powell, songwriters

      Track from: Lead Us Back: Songs Of Worship (Deluxe)

      [Essential Records/Provident Label Group; Publisher(s): DATAMAMA MUSIC, Thankyou Music, Sony/ATV Tree Publishing, I Am A Pilgrim Songs]

 

• Feel It

      Tobymac Featuring Mr. Talkbox

      Tobymac Featuring Mr. Talkbox; Cary Barlowe, David Arthur Garcia & Toby McKeehan, songwriters

      [ForeFront Records; Publisher(s): Achtober Songs/Universal Music - Brentwood Benson Publishing/D Soul Music admin. by CapitolCMGPublishing.com/Castle Bound Music, Inc./We Be Pawtying]

 

Best Gospel Album

 

WINNER: Covered: Alive In Asia [Live] (Deluxe)

      Israel & Newbreed

      [RGM Newbreed/RCA Inspiration]

 

• Destined To Win [Live]

      Karen Clark Sheard

      [Karew Records/Entertainment One]

 

• Living It

      Dorinda Clark-Cole

      [Entertainment One/Light Records]

 

• One Place Live

      Tasha Cobbs

      [Motown Gospel]

 

• Life Music: Stage Two

      Jonathan McReynolds

      [Entertainment One/Tehillah Music]

 

Best Contemporary Christian Music Album

 

WINNER: This Is Not A Test

      Tobymac

      [ForeFront Records]

 

• Whatever The Road

      Jason Crabb

      [Reunion Records/Provident Label Group]

 

• How Can It Be

      Lauren Daigle

      [Centricity Music]

 

• Saints And Sinners

      Matt Maher

      [Essential Records/Provident Label Group]

 

• Love Ran Red

      Chris Tomlin

      [sixstepsrecords/Sparrow Records]

 

Best Roots Gospel Album

 

WINNER: Still Rockin' My Soul

      The Fairfield Four

      The Fairfield Four

      [Fairfield Four Records]

 

• Pray Now

      Karen Peck & New River

      Karen Peck & New River

      [Daywind Records]

 

• Directions Home (Songs We Love, Songs You Know)

      Point Of Grace

      Point Of Grace

      [Word/Curb]

 

 

Best Latin Pop Album

 

WINNER: A Quien Quiera Escuchar  (Deluxe Edition)

      Ricky Martin

      [Sony Music Latin]

 

• Terral

      Pablo Alborán

      [Warner Music Latina]

 

• Healer

     Alex Cuba

      [Caracol Records]

 

• Sirope

      Alejandro Sanz

      [Universal Music Latino]

 

• Algo Sucede

      Julieta Venegas

      [Sony Music Latin]

 

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

 

WINNER (TIE): Hasta La Raíz

      Natalia Lafourcade

      [Sony Music Latin]

 

• Amanecer

      Bomba  Estereo

      [Sony Music Latin]

 

• Mondongo

      La Cuneta Son Machín

      [Round Whirled Records]

 

• Caja De Música

      Monsieur Periné

      [Sony Music Entertainment]

 

WINNER (TIE): Dale

      Pitbull

      [Mr. 305 / Sony Music Latin]

 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

 

WINNER: Realidades - Deluxe Edition

      Los Tigres Del Norte

      [Fonovisa]

 

• Mi Vicio Mas Grande

      Banda El Recodo De Don Cruz Lizarraga

      [Fonovisa]

 

• Ya Dime Adiós

      La Maquinaria Norteña

      [Fonovisa]

 

• Zapateando

      Los Cojolites

      [Round Whirled Records]

 

• Tradición, Arte Y Pasión

      Mariachi Los Camperos De Nati Cano

      [Smithsonian Folkways Recordings]

 

Best Tropical Latin Album

 

WINNER: Son De Panamá

      Rubén Blades With Roberto Delgado & Orchestra

      [Ruben Blades Productions]

 

• Tributo A Los Compadres: No Quiero Llanto

      José Alberto "El Canario" & Septeto Santiaguero

      [Los Canarios Music]

 

• Presente Continuo

      Guaco

      [Latin Pulse / Sony Music Latin]

 

• Todo Tiene Su Hora

      Juan Luis Guerra 4.40

      [Universal Music Latino/Capital Latin]

 

• Que Suenen Los Tambores

      Victor Manuelle

      [Kiyavi / Sony Music Latin]

 

Best American Roots Performance

 

WINNER: See That My Grave Is Kept Clean

      Mavis Staples

      Mavis Staples

      Track from: Your Good Fortune

      [Anti]

 

• And Am I Born To Die

      Béla Fleck & Abigail Washburn

      Béla Fleck & Abigail Washburn

      Track from: Béla Fleck And Abigail Washburn

      [Rounder]

 

• Born To Play Guitar

      Buddy Guy

      Buddy Guy

      Track from: Born To Play Guitar

      [RCA Records/Silvertone Records]

 

• City Of Our Lady

      The Milk Carton Kids

      The Milk Carton Kids

      Track from: Monterey

      [Anti]

 

• Julep

      Punch Brothers

      Punch Brothers

      Track from: The Phosphorescent Blues

      [Nonesuch]

 

Best American Roots Song

 

WINNER: 24 Frames

      Jason Isbell

      Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell)

      Track from: Something More Than Free

      [Southeastern Records; Publisher(s): Songs Of Emchant]

 

• All Night Long

      The Mavericks

      Raul Malo, songwriter (The Mavericks)

      Track from: Mono

      [The Valory Music Co.; Publisher(s): Big Machine Music/Raul Malo Music]

 

• The Cost Of Living

      Don Henley & Merle Haggard

      Don Henley & Stan Lynch, songwriters (Don Henley & Merle Haggard)

      Track from: Cass County

      [Capitol Records; Publisher(s): Wisteria Music (GMR) admin. by Warner-Tamerlane Publishing Corp./Matanzas Music]

 

• Julep

      Punch Brothers

      Chris Eldridge, Paul Kowert, Noam Pikelny, Chris Thile & Gabe Witcher, songwriters (Punch Brothers)

      Track from: The Phosphorescent Blues

      [Nonesuch; Publisher(s): Chris Thile Music, Money Baby Music, Noam Tunes, Silver Hammer Music, Paul Kowert]

 

• The Traveling Kind

      Emmylou Harris & Rodney Crowell

      Cory Chisel, Rodney Crowell & Emmylou Harris, songwriters (Emmylou Harris & Rodney Crowell)

      Track from: The Traveling Kind

      [Nonesuch; Publisher(s): Criterion Music o/b/o Coolwell Music/Almo Music Corp. o/b/o Poodlebone Music/Chisel Publishing]

 

Best Americana Album

 

WINNER: Something More Than Free

      Jason Isbell

      [Southeastern Records]

 

• The Firewatcher's Daughter

      Brandi Carlile

      [ATO Records]

 

• The Traveling Kind

      Emmylou Harris & Rodney Crowell

      [Nonesuch]

 

• Mono

      The Mavericks

      [The Valory Music Co.]

 

• The Phosphorescent Blues

      Punch Brothers

      [Nonesuch]

 

Best Bluegrass Album

 

WINNER: The Muscle Shoals Recordings

      The Steeldrivers

      [Rounder]

 

• Pocket Full Of Keys

      Dale Ann Bradley

      [Pinecastle Records]

 

• Before The Sun Goes Down

      Rob Ickes & Trey Hensley

      [Compass Records Group]

 

• In Session

      Doyle Lawson & Quicksilver

      [Mountain Home Music Company]

 

• Man Of Constant Sorrow

      Ralph Stanley & Friends

      [Red River Entertainment]

 

Best Blues Album

 

WINNER: Born to Play Guitar

      Buddy Guy

      [RCA Records/Silvertone Records]

 

• Descendants Of Hill Country

      Cedric Burnside Project

      [Cedric Burnside Project]

 

• Outskirts Of Love

      Shemekia Copeland

      [Alligator Records]

 

• Worthy

      Bettye LaVette

      [Cherry Red]

 

• Muddy Waters 100

      John Primer & Various Artists

      [Raisin Music Records]

 

Best Folk Album

 

WINNER: Béla Fleck And Abigail Washburn

      Béla Fleck & Abigail Washburn

      [Rounder]

 

• Wood, Wire & Words

      Norman Blake

      [Plectrafone Records]

 

• Tomorrow Is My Turn

      Rhiannon Giddens

      [Nonesuch]

 

• Servant Of Love

      Patty Griffin

      [PGM]

 

• Didn't He Ramble

      Glen Hansard

      [Anti]

 

Best Regional Roots Music Album

 

WINNER: Go Go Juice

      Jon Cleary

      [FHQ Records]

 

• La La La La

      Natalie Ai Kamauu

      [KEKO Records]

 

• Kawaiokalena

      Keali'i Reichel

      [Punahele Productions]

 

• Get Ready

      The Revelers

      [The Revelers]

 

• Generations

      Windwalker And The MCW

      [MCW Productions / PK Productions LLC]

 

Best Reggae Album

 

WINNER: Strictly Roots

      Morgan Heritage

      [CTBC Music Group]

 

• Branches Of The Same Tree

      Rocky Dawuni

      [Cumbancha]

 

• The Cure

      Jah Cure

      [VP Records]

 

• Acousticalevy

      Barrington Levy

      [Doctor Dread Presents]

 

• Zion Awake

      Luciano

      [Vpal Music]

 

Best World Music Album

 

WINNER: Sings

      Angelique Kidjo

      [429 Records]

 

• Gilbertos Samba Ao Vivo

      Gilberto Gil

      [Masterworks]

 

• Music From Inala

      Ladysmith Black Mambazo With Ella Spira & The Inala Ensemble

      [Ladysmith Black Mambazo]

 

• Home

      Anoushka Shankar

      [Deutsche Grammophon]

 

• I Have No Everything Here

      Zomba Prison Project

      [Six Degrees]

 

Best Children's Album

 

WINNER: Home

      Tim Kubart

      [Tim And The Space Cadets]

 

• ¡Come Bien! Eat Right!

      José-Luis Orozco

      [Smithsonian Folkways Recordings]

 

• Dark Pie Concerns

      Gustafer Yellowgold

      [Apple-Eye Productions]

 

• How Great Can This Day Be

      Lori Henriques

      [Human Puppy Records]

 

• Trees

      Molly Ledford & Billy Kelly

      [Yay! Music]

 

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

 

WINNER: A Full Life: Reflections at Ninety

      Jimmy Carter

      [Simon & Schuster Audio]

 

• Blood On Snow (Jo Nesbø)

      Patti Smith

      [Random House Audio]

 

• Brief Encounters: Conversations, Magic Moments, And Assorted Hijinks

      Dick Cavett

      [Macmillan Audio]

 

• Patience And Sarah (Isabel Miller)

      Janis Ian & Jean Smart

      [Audible Studios]

 

• Yes Please

      Amy Poehler (& Various Artists)

      [HarperAudio]

 

Best Comedy Album

 

WINNER: Live At Madison Square Garden

      Louis C.K.

      [Comedy Dynamics]

 

• Back To The Drawing Board

      Lisa Lampanelli

      [Comedy Dynamics]

 

• Brooklyn

      Wyatt Cenac

      [Other Music Recording]

 

• Happy. And A Lot.

      Jay Mohr

      [Lolflix Inc.]

 

• Just Being Honest

      Craig Ferguson

      [Lionsgate Records]

 

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

 

WINNER: Glen Campbell: I'll Be Me

      (Various Artists)

      [Big Machine Records]

 

• Empire: Season 1

      (Various Artists)

      [Columbia]

 

• Fifty Shades Of Grey

      (Various Artists)

      [Republic Records]

 

• Pitch Perfect 2

      (Various Artists)

      [Universal Music Enterprises/Republic Records]

 

• Selma

      (Various Artists)

      [Paramount Pictures/Pathé Productions]

 

Best Score Soundtrack For Visual Media

 

WINNER: Birdman

      Antonio Sanchez, composer

      [Milan Records]

 

• The Imitation Game

      Alexandre Desplat, composer

      [Sony Classical]

 

• Interstellar

      Hans Zimmer, composer

      [WaterTower Music]

 

• The Theory Of Everything

      Jóhann Jóhannsson, composer

      [Back Lot Music]

 

• Whiplash

      Justin Hurwitz, composer

      [Varèse Sarabande]

 

Best Song Written For Visual Media

 

WINNER: "Glory"

      Lonnie Lynn, Che Smith & John Stephens, songwriters (Common & John Legend)

      Track from: Selma

      [Def Jam/ARTium Records; Publisher(s): Paramount Pictures/Pathé Productions Limited]

 

• Earned It (Fifty Shades Of Grey)

      Ahmad Balshe, Stephan Moccio, Jason Quenneville & Abel Tesfaye, songwriters (The Weeknd)

      Track from: Fifty Shades Of Grey

      [Universal Studios/Republic Records; Publisher(s): SONGS Music Publishing, LLC, o/b/o Songs Of SMP, Songs Of Universal, Inc. and Sing Little Penguin, Universal Music Corp, CP Music Group, Inc., Universal Pictures Music and UPG Music Publishing]

 

• Love Me Like You Do

      Savan Kotecha, Max Martin, Tove Nilsson, Ali Payami & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Ellie Goulding)

      Track from: Fifty Shades Of Grey

      [Republic Records; Publisher(s): MXM admin. by Kobalt, Wolf Cousin/Warner/Chappell Music SCAND, Shellbeck Industries, Universal Pictures Music]

 

• See You Again

      Andrew Cedar, Justin Franks, Charles Puth & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa Featuring Charlie Puth)

      Track from: Furious 7

      [Atlantic; Publisher(s): Artist Publishing Group West/J Franks Publishing/Andrew Cedar Publishing admin. by WB Music Corp./Wiz Khalifa Publishing admin. by Warner-Tamerlane Publishing Corp./Charlie Puth Music Publishing/Artist 101 Publishing Group admin. by Warner Chappell Music, Universal Pictures Music, UPG Music Publishing]

 

• Til It Happens To You

      Lady Gaga & Diane Warren, songwriters (Lady Gaga)

      Track from: The Hunting Ground

      [Streamline/Interscope; Publisher(s): Diane Warren Trust d/b/a REALSONGS/Sony ATV songs LLC/House of Gaga Publishing Inc./GloJoe Music Inc.]

 

Best Instrumental Composition

 

WINNER: The Afro Latin Jazz Suite

      Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra Featuring Rudresh Mahanthappa)

      Track from: Cuba: The Conversation Continues

      [Motema Music]

 

• Civil War

      Bob Mintzer, composer (Bob Mintzer Big Band)

      Track from: Get Up!

      [MCG Jazz]

 

• Confetti Man

      David Balakrishnan, composer (Turtle Island Quartet)

      Track from: Confetti Man

      [Azica Records]

 

• Neil

      Rich DeRosa, composer (University Of North Texas One O'Clock Lab Band)

      Track from: Lab 2015

      [North Texas Jazz]

 

• Vesper

      Marshall Gilkes, composer (Marshall Gilkes & WDR Big Band)

      Track from: Köln

      [Alternate Side Records]

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

 

WINNER: Dance Of The Sugar Plum Fairy

      Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers (Pentatonix)

      Track from: That's Christmas To Me

      [RCA Records]

 

• Bruno Mars

      Paul Allen, Troy Hayes, Evin Martin & J Moss, arrangers (Vocally Challenged)

      [PMG Records]

 

• Do You Hear What I Hear?

      Armand Hutton, arranger (Committed)

      Track from: Home For Christmas

      [Mixed Bag Music Group, LLC.]

 

• Ghost Of A Chance

      Bob James, arranger (Bob James & Nathan East)

      Track from: The New Cool

      [Yamaha Entertainment Group Of America]

 

• You And The Night And The Music

      John Fedchock, arranger (John Fedchock New York Big Band)

      Track from: Like It Is

      [Mama Records]

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

 

WINNER: Sue (Or In A Season Of Crime)

      Maria Schneider, arranger (David Bowie)

      Track from: Nothing Has Changed

      [Legacy/Columbia]

 

• Be My Muse

      Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather)

      [Jazzed Media]

 

• 52nd & Broadway

      Patrick Williams, arranger (Patrick Williams Featuring Patti Austin)

      Track from: Home Suite Home

      [BFM Jazz]

 

• Garota De Ipanema

      Otmaro Ruiz, arranger (Catina DeLuna Featuring Otmaro Ruiz)

      Track from: Catina Deluna Lado B Brazilian Project Featuring Otmaro Ruiz

      [Catina DeLuna]

 

• When I Come Home

      Jimmy Greene, arranger (Jimmy Greene With Javier Colon)

      Track from: Beautiful Life

      [Mack Avenue Records]

 

Best Recording Package

 

WINNER: Still The King: Celebrating The Music Of Bob Wills And His Texas Playboys

      Sarah Dodds, Shauna Dodds & Dick Reeves, art directors (Asleep At The Wheel)

      [Bismeaux Records]

 

• Alagoas

      Alex Trochut, art director (Alagoas)

      [Better Problems]

 

• Bush

      Anita Marisa Boriboon, art director (Snoop Dogg)

      [Doggy Style/ Iamother/ Columbia Records]

 

• How Big, How Blue, How Beautiful (Deluxe Edition)

      Brian Roettinger, art director (Florence + The Machine)

      [Republic]

 

• My Happiness

      Nathanio Strimpopulos, art director (Elvis Presley)

      [Third Man Records]

 

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

 

WINNER: The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume Two (1928-32)

      Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White, art directors (Various Artists)

      [Third Man Records / Revenant Records]

 

• Beneath The Skin (Deluxe Box Set)

      Leif Podhajsky, art director (Of Monsters And Men)

      [Republic]

 

• I Love You, Honeybear (Limited Edition Deluxe Vinyl)

      Sasha Barr & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)

      [Sub Pop]

 

• Sticky Fingers (Super Deluxe Edition)

      Stephen Kennedy & James Tilley, art directors (The Rolling Stones)

      [Universal Music Enterprises, A Division Of UM]

 

• 30 Trips Around The Sun

      Doran Tyson & Steve Vance, art directors (Grateful Dead)

      [Rhino]

 

• What A Terrible World, What A Beautiful World (Deluxe Box Set)

      Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)

      [Capitol Records]

 

Best Album Notes

 

WINNER: Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting To Be Danced

      Joni Mitchell, album notes writer (Joni Mitchell)

      [Rhino]

 

• Folksongs Of Another America: Field Recordings From The Upper Midwest, 1937-1946

      James P. Leary, album notes writer (Various Artists)

      [Dust-To-Digital/University of Wisconsin Press]

 

• Lead Belly: The Smithsonian Folkways Collection

      Jeff Place, album notes writer (Lead Belly)

      [Smithsonian Folkways Recordings]

 

• Portrait Of An American Singer

      Ted Olson, album notes writer (Tennessee Ernie Ford)

      [Bear Family Productions]

 

• Songs Of The Night: Dance Recordings, 1916-1925

      Ryan Barna, album notes writer (Joseph C. Smith's Orchestra)

      [Archeophone Records]

 

Best Historical Album

 

WINNER: The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol. 11

      Steve Berkowitz, Jan Haust & Jeff Rosen, compilation producers; Peter J. Moore, mastering engineer (Bob Dylan And The Band)

      [Columbia/Legacy]

 

• The Complete Concert By The Sea

      Geri Allen, Jocelyn Arem & Steve Rosenthal, compilation producers; Jessica Thompson, mastering engineer (Erroll Garner)

      [Columbia/Legacy]

 

• Native North America (Vol. 1): Aboriginal Folk, Rock, And Country 1966–1985

      Kevin Howes, compilation producer; Greg Mindorff, mastering engineer (Various Artists)

      [Light In The Attic Records]

 

• Parchman Farm: Photographs And Field Recordings, 1947–1959

      Steven Lance Ledbetter & Nathan Salsburg, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

      [Dust-To-Digital]

 

• Songs My Mother Taught Me

      Mark Puryear, compilation producer; Pete Reiniger, mastering engineer (Fannie Lou Hamer)

      [Smithsonian Folkways Recordings]

 

Best Engineered Album, Non-Classical

 

WINNER: Sound & Color

      Shawn Everett, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Alabama Shakes)

      [ATO Records]

 

• Before This World

      Dave O'Donnell, engineer; Ted Jensen, mastering engineer (James Taylor)

      [Concord Records]

 

• Currency Of Man

      Maxime Le Guil, engineer; Bernie Grundman, mastering engineer (Melody Gardot)

      [Verve/Universal]

 

• Recreational Love

      Greg Kurstin & Alex Pasco, engineers; Emily Lazar, mastering engineer (The Bird And The Bee)

      [Rostrum Records]

 

• Wallflower

      Steve Price, Jochem van der Saag & Jorge Vivo, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Diana Krall)

      [Verve Music Group/Universal]

 

Producer Of The Year, Non-Classical

 

WINNER: Jeff Bhasker:

      

      • Ain't Gonna Drown (Elle King) (T)

 

      • Burning Doves (Mikky Ekko) (T)

 

      • Burning House (Cam) (T)

 

      • Grand Romantic (Nate Ruess) (A)

 

      • Last Damn Night (Elle King) (T)

 

      • Never Let You Down (Woodkid Featuring Lykke Li) (T)

 

      • Runaway Train (Cam) (T)

 

      • Uptown Special (Mark Ronson) (A)

 

• Dave Cobb:

      

      • Delilah (Anderson East) (A)

 

      • Little Neon Limelight (Houndmouth) (A)

 

      • Smoke (A Thousand Horses) (S)

 

      • Something More Than Free (Jason Isbell) (A)

 

      • Southernality (A Thousand Horses) (A)

 

      • 3 (Honeyhoney) (A)

 

      • Traveller (Chris Stapleton) (A)

 

• Diplo:

   

      • B**** I'm Madonna (Madonna Featuring Nicki Minaj) (S)

 

      • Doctor Pepper (Diplo Featuring CL, Riff Raff & OG MacO) (S)

 

      • Golden (Travie McCoy Featuring Sia) (S)

 

      • Lean On (Major Lazer Featuring MØ & DJ Snake) (S)

 

      • Peace Is The Mission (Major Lazer) (A)

 

      • Skrillex And Diplo Present Jack Ü (Skrillex And Diplo) (A)

 

      • Where Are Ü Now (Skrillex And Diplo With Justin Bieber) (T)

 

• Larry Klein:

    

      • Currency Of Man (Melody Gardot) (A)

 

      • Freedom & Surrender (Lizz Wright) (A)

 

      • Heartland (Indra Rios-Moore) (A)

 

      • I'm Leaving You (Florence K) (A)

 

      • Parker's Place (Parker Bent) (A)

 

      • Speaking In Tongues (Luciana Souza) (A)

 

      • Tenderness (JD Souther) (A)

 

• Blake Mills:

      

      • Sound & Color (Alabama Shakes) (A)

 

Best Remixed Recording, Non-Classical

 

WINNER: Uptown Funk (Dave Audé Remix)

      Dave Audé, remixer (Mark Ronson Featuring Bruno Mars)

      [RCA Records]

 

• Berlin By Overnight (CFCF Remix)

      CFCF, remixer (Daniel Hope)

      Track from: Berlin By Overnight

      [Deutsche Grammophon]

 

• Hold On (Fatum Remix)

      Bill Hamel & Chad Newbold, remixers (JES, Shant, & Clint Maximus)

      [Intonenation Records]

 

• Runaway (U & I) (Kaskade Remix)

      Ryan Raddon, remixer (Galantis)

      Track from: Runaway (U&I) Remixes

      [Big Beat/Atlantic]

 

• Say My Name (RAC Remix)

      André Allen Anjos, remixer (Odesza Featuring Zyra)

      Track from: Say My Name Remixes

      [Counter Records]

 

Best Surround Sound Album

 

WINNER: Amused To Death

      James Guthrie, surround mix engineer; James Guthrie & Joel Plante, surround mastering engineers; James Guthrie, surround producer (Roger Waters)

      [Columbia/Legacy]

 

• Amdahl: Astrognosia & Aesop

      Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby & Norwegian Radio Orchestra)

      [2L (Lindberg Lyd)]

 

• Magnificat

      Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse, Anita Brevik, Nidarosdomens Jentekor & Trondheimsolistene)

      [2L (Lindberg Lyd)]

 

• Shostakovich: Symphony No. 7

      Erdo Groot, surround mix engineer; Erdo Groot, surround mastering engineer; Philip Traugott, surround producer (Paavo Järvi & Russian National Orchestra)

      [Pentatone]

 

• Spes

      Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Tove Ramlo-Ystad & Cantus)

      [2L (Lindberg Lyd)]

 

Best Engineered Album, Classical

 

WINNER: Ask Your Mama

      Leslie Ann Jones, John Kilgore, Nora Kroll-Rosenbaum & Justin Merrill, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra)

      [Avie Records]

 

• Dutilleux: Métaboles; L'Arbre Des Songes; Symphony No. 2, 'Le Double'

      Dmitriy Lipay, engineer; Alexander Lipay, mastering engineer (Ludovic Morlot, Augustin Hadelich & Seattle Symphony)

      [Seattle Symphony Media]

 

• Monteverdi: Il Ritorno D'Ulisse In Patria

      Robert Friedrich, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Martin Pearlman, Jennifer Rivera, Fernando Guimarães & Boston Baroque)

      [Linn Records]

 

• Rachmaninoff: All-Night Vigil

      Beyong Joon Hwang & John Newton, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Charles Bruffy, Phoenix Chorale & Kansas City Chorale)

      [Chandos]

 

• Saint-Saëns: Symphony No. 3, 'Organ'

      Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Michael Stern & Kansas City Symphony)

      [Reference Recordings]

 

Producer Of The Year, Classical

 

WINNER: Judith Sherman:

      

      • Ask Your Mama (George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra)

 

      • Fields: Double Cluster; Space Sciences (Jan Kučera, Gloria Chuang & Moravian Philharmonic Orchestra)

 

      • Liaisons - Re-Imagining Sondheim From The Piano (Anthony de Mare)

 

      • Montage - Great Film Composers & The Piano (Gloria Cheng)

 

      • Multitude, Solitude (Momenta Quartet)

 

      • Of Color Braided All Desire - Music Of Eric Moe (Christine Brandes, Brentano String Quartet, Dominic Donato, Jessica Meyer, Karen Ouzounian, Manhattan String Quartet & Talujon)

 

      • Rzewski: The People United Will Never Be Defeated! (Ursula Oppens)

 

      • Sirota: Parting The Veil - Works For Violin & Piano (David Friend, Hyeyung Julie Yoon, Laurie Carney & Soyeon Kate Lee)

 

      • Turina: Chamber Music For Strings & Piano (Lincoln Trio)

 

• Blanton Alspaugh:

      

      • Hill: Symphony No. 4; Concertino Nos. 1 & 2; Divertimento (Peter Bay, Anton Nel & Austin Symphony Orchestra)

 

      • Rachmaninoff: All-Night Vigil (Charles Bruffy, Phoenix Chorale & Kansas City Chorale)

 

      • Sacred Songs Of Life & Love (Brian A. Schmidt & South Dakota Chorale)

 

      • Spirit Of The American Range (Carlos Kalmar & The Oregon Symphony)

 

      • Tower: Violin Concerto; Stroke; Chamber Dance (Giancarlo Guerrero, Cho-Liang Lin & Nashville Symphony)

 

• Manfred Eicher:

      

      • Franz Schubert (András Schiff)

 

      • Galina Ustvolskaya (Patricia Kopatchinskaja, Markus Hinterhäuser & Reto Bieri)

 

      • Moore: Dances & Canons (Saskia Lankhoorn)

 

      • Rihm: Et Lux (Paul Van Nevel, Minguet Quartet & Huelgas Ensemble)

 

      • Visions Fugitives (Anna Gourari)

 

• Marina A. Ledin, Victor Ledin:

     

      • Dances For Piano & Orchestra (Joel Fan, Christophe Chagnard & Northwest Sinfonietta)

 

      • Tempo Do Brasil (Marc Regnier)

 

      • Woman At The New Piano (Nadia Shpachenko)

 

• Dan Merceruio:

     

      • Chapí: String Quartets 1 & 2 (Cuarteto Latinoamericano)

 

      • From Whence We Came (Ensemble Galilei)

 

      • Gregson: Touch (Peter Gregson)

 

      • In The Light Of Air - ICE Performs Anna Thorvaldsdottir (International Contemporary Ensemble)

 

      • Schumann (Ying Quartet)

 

      • Scrapyard Exotica (Del Sol String Quartet)

 

      • Stravinsky: Petrushka (Richard Scerbo & Inscape Chamber Orchestra)

 

      • What Artemisia Heard (El Mundo)

 

      • ZOFO Plays Terry Riley (ZOFO)

 

Best Orchestral Performance

 

WINNER: Shostakovich: Under Stalin's Shadow - Symphony No. 10

      Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

      [Deutsche Grammophon]

 

• Bruckner: Symphony No. 4

      Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

      [Reference Recordings]

 

• Dutilleux: Métaboles; L'Arbre Des Songes; Symphony No. 2, 'Le Double'

      Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

      [Seattle Symphony Media]

 

• Spirit Of The American Range

      Carlos Kalmar, conductor (The Oregon Symphony)

      [Pentatone]

 

• Zhou Long & Chen Yi: Symphony 'Humen 1839'

      Darrell Ang, conductor (New Zealand Symphony Orchestra)

      [Naxos]

 

Best Opera Recording

 

WINNER: Ravel: L'Enfant Et Les Sortilèges; Shéhérazade

      Seiji Ozawa, conductor; Isabel Leonard; Dominic Fyfe, producer (Saito Kinen Orchestra; SKF Matsumoto Chorus & SKF Matsumoto Children's Chorus)

      [Decca]

 

• Janáček: Jenůfa

      Donald Runnicles, conductor; Will Hartmann, Michaela Kaune & Jennifer Larmore; Magdalena Herbst, producer (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

      [Arthaus]

 

• Monteverdi: Il Ritorno D'Ulisse In Patria

      Martin Pearlman, conductor; Fernando Guimarães & Jennifer Rivera; Thomas C. Moore, producer (Boston Baroque)

      [Linn Records]

 

• Mozart: Die Entführung Aus Dem Serail

      Yannick Nézet-Séguin, conductor; Diana Damrau, Paul Schweinester & Rolando Villazón; Sid McLauchlan, producer (Chamber Orchestra Of Europe)

      [Deutsche Grammophon]

 

• Steffani: Niobe, Regina Di Tebe

      Paul O'Dette & Stephen Stubbs, conductors; Karina Gauvin & Philippe Jaroussky; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Orchestra)

      [Erato]

 

Best Choral Performance

 

WINNER: Rachmaninoff: All-Night Vigil

      Charles Bruffy, conductor (Paul Davidson, Frank Fleschner, Toby Vaughn Kidd, Bryan Pinkall, Julia Scozzafava, Bryan Taylor & Joseph Warner; Kansas City Chorale & Phoenix Chorale)

      [Chandos]

 

• Beethoven: Missa Solemnis

      Bernard Haitink, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Anton Barachovsky, Genia Kühmeier, Elisabeth Kulman, Hanno Müller-Brachmann & Mark Padmore; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)

      [BR Klassik]

 

• Monteverdi: Vespers Of 1610

      Harry Christophers, conductor (Jeremy Budd, Grace Davidson, Ben Davies, Mark Dobell, Eamonn Dougan & Charlotte Mobbs; The Sixteen)

      [Coro]

 

• Pablo Neruda - The Poet Sings

      Craig Hella Johnson, conductor (James K. Bass, Laura Mercado-Wright, Eric Neuville & Lauren Snouffer; Faith DeBow & Stephen Redfield; Conspirare)

      [Harmonia Mundi]

 

• Paulus: Far In The Heavens

      Eric Holtan, conductor (Sara Fraker, Matthew Goinz, Thea Lobo, Owen McIntosh, Kathryn Mueller & Christine Vivona; True Concord Orchestra; True Concord Voices)

      [Reference Recordings]

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

 

WINNER: Filament

      Eighth Blackbird

      [Cedille Records]

 

• Brahms: The Piano Trios

      Tanja Tetzlaff, Christian Tetzlaff & Lars Vogt

      [Ondine]

 

• Flaherty: Airdancing For Toy Piano, Piano & Electronics

      Nadia Shpachenko & Genevieve Feiwen Lee

      Track from: Woman At The New Piano

      [Reference Recordings]

 

• Render

      Brad Wells & Roomful Of Teeth

      [New Amsterdam Records]

 

• Shostakovich: Piano Quintet & String Quartet No. 2

      Takács Quartet & Marc-André Hamelin

      [Hyperion]

 

Best Classical Instrumental Solo

 

WINNER: Dutilleux: Violin Concerto, L'Arbre Des Songes

      Augustin Hadelich; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

      Track from: Dutilleux: Métaboles; L'Arbre Des Songes; Symphony No. 2, 'Le Double'

      [Seattle Symphony Media]

 

• Grieg & Moszkowski: Piano Concertos

      Joseph Moog; Nicholas Milton, conductor (Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern)

      [Onyx Classics]

 

• Mozart: Keyboard Music, Vol. 7

      Kristian Bezuidenhout

      [Harmonia Mnudi]

 

• Rachmaninov Variations

      Daniil Trifonov (The Philadelphia Orchestra)

      [Deutsche Grammophon]

 

• Rzewski: The People United Will Never Be Defeated!

      Ursula Oppens (Jerome Lowenthal)

      [Cedille Records]

 

Best Classical Solo Vocal Album

 

WINNER: Joyce & Tony - Live From Wigmore Hall

      Joyce DiDonato; Antonio Pappano, accompanist

      [Erato]

 

• Beethoven: An Die Ferne Geliebte; Haydn: English Songs; Mozart: Masonic Cantata

      Mark Padmore; Kristian Bezuidenhout, accompanist

      [Harmonia Mundi]

 

• Nessun Dorma - The Puccini Album

      Jonas Kaufmann; Antonio Pappano, conductor (Kristīne Opolais, Antonio Pirozzi & Massimo Simeoli; Coro Dell'Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell'Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)

      [Sony Classical]

 

• Rouse: Seeing; Kabir Padavali

      Talise Trevigne; David Alan Miller, conductor (Orion Weiss; Albany Symphony)

      [Naxos]

 

• St. Petersburg

      Cecilia Bartoli; Diego Fasolis, conductor (I Barocchisti)

      [Decca]

 

Best Classical Compendium

 

WINNER: Paulus: Three Places Of Enlightenment; Veil Of Tears & Grand Concerto

      Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer

      [Naxos]

 

• As Dreams Fall Apart - The Golden Age Of Jewish Stage And Film Music (1925-1955)

      New Budapest Orpheum Society; Jim Ginsburg, producer

      [Cedille Records]

 

• Ask Your Mama

      George Manahan, conductor; Judith Sherman, producer

      [Avie Records]

 

• Handel: L'Allegro, Il Penseroso Ed Il Moderato, 1740

      Paul McCreesh, conductor; Nicholas Parker, producer

      [Signum Classics]

 

• Woman At The New Piano

      Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers

      [Reference Recordings]

 

Best Contemporary Classical Composition

 

WINNER: Paulus: Prayers & Remembrances

      Stephen Paulus, composer (Eric Holtan, True Concord Voices & Orchestra)

      Track from: Paulus: Far In The Heavens

      [Reference Recordings]

 

• Barry: The Importance Of Being Earnest

      Gerald Barry, composer (Thomas Adès, Barbara Hannigan, Katalin Károlyi, Hilary Summers, Peter Tantsits & Birmingham Contemporary Music Group)

      [NMC Recordings]

 

• Norman: Play

      Andrew Norman, composer (Gil Rose & Boston Modern Orchestra Project)

      Track from: Norman: Play

      [BMOP/Sound]

 

• Tower: Stroke

      Joan Tower, composer (Giancarlo Guerrero, Cho-Liang Lin & Nashville Symphony)

      Track from: Tower: Violin Concerto; Stroke; Chamber Dance

      [Naxos]

 

• Wolfe: Anthracite Fields

      Julia Wolfe, composer (Julian Wachner, The Choir Of Trinity Wall Street & Bang On A Can All-Stars)

      [Cantaloupe Music]

 

Best Music Video

 

WINNER: "Bad Blood"

      Taylor Swift Featuring Kendrick Lamar

      Joseph Kahn, video director; Ron Morhoff, video producer

      [Big Machine Records]

 

• LSD

      ASAP Rocky

      Dexter Navy, video director; Shin Nishigaki, video producer

      [RCA Records/A$AP Worldwide/Polo Grounds Music]

 

• I Feel Love (Every Million Miles)

      The Dead Weather

      Cooper Roberts & Ian Schwartz, video directors; Candice Dragonas & Nathan Scherrer, video producers

      [Third Man Records]

 

• Alright

      Kendrick Lamar

      The Little Homies & Colin Tilley, video directors; Brandon Bonfiglio, Dave Free, Andrew Lerios & Luga Podesta, video producers

      [Aftermath Records/Interscope Records]

 

• Freedom

      Pharrell Williams

      Paul Hunter, video director; Candice Dragonas & Nathan Scherrer, video producers

      [Columbia]

 

Best Music Film

 

WINNER: Amy

     Amy Winehouse

      Asif Kapadia, video director; James Gay-Rees, video producer

      [Universal Music Enterprises]

 

• Mr. Dynamite: The Rise Of James Brown

      James Brown

      Alex Gibney, video director; Peter Afterman, Blair Foster, Mick Jagger & Victoria Pearman, video producers

      [Inaudible Films]

 

• Sonic Highways

      Foo Fighters

      Dave Grohl, video director; John Cutcliffe, John Silva, Gaby Skolnek & Kristen Welsh, video producers

      [RCA Records/Roswell Records]

 

• What Happened, Miss Simone?

      Nina Simone

      Liz Garbus, video director; Liz Garbus, Amy Hobby, Jayson Jackson & Justin Wilkes, video producers

      [Netflix]

 

• The Wall

      Roger Waters

      Sean Evans & Roger Waters, video directors; Clare Spencer & Roger Waters, video producers

      [Back Lot Music]

Next entry

Previous entry

Similar entries

  • No similar entries.

Pingbacks

Pingbacks are open.